Територията на съвременната пустиня Сахара е била гъсто населена през 16-18 век, но стотици градове са изчезнали почти без следа. Разбираме.
Интересно е да се наслагват стари карти върху съвременни: сегашното Окото на Сахара заема мястото на град Ходен (първата снимка напомня ли ви нещо?). Местата на други градове бяха заети от овъглени черни скали, спечени неоплазми, наподобяващи обгорени руини.
Как са унищожени градовете? Изгоряло е абсолютно всичко в радиус от 50-60 к
... Read more »
На картата на Древна Европа от Ортелиус от 1595 г. няма Римска империя, но има Скития и Сарматия на границата с Галия. Пренебрегнал ли е картографът огромната империя?
Несъответствията водят и до основния символ на Рим - статуята на капитолийската вълчица, която Плиний и Цицерон сякаш са описали със скърцане през 1 век. При реставрацията през 2006 г. се оказа, че статуята е създадена през 11-12 век. Ако древните статуи са създадени на части и заварени, то Вълкът е отлят веднага и цял, което става възможно едва през Средновековието. римейк!
Друг интересен детайл – статуята е преместена по заповед на папа Сикст 4 през 15 век. Тоест от момента на основаването на Рим статуята нео
... Read more »
Комарът е най-издържливото насекомо. Живее на север почти до Северния Полюс. За една секунда замахва с криле между 500 и 600 пъти. Тази висока честота е причина за характерния звук. Когато нападат стада северни елени могат да изпият за един ден до 1,5 литра кръв от животно, като така ги подлудяват и принуждават да напуснат ниските богати на храна места и да се качат нависоко. Човек в тундрата може да получи 9000 ухапвания в минута, а за 2 часа да загуби половината си кръв. Самката на комара снася от 30 до 150 яйца за два дни, от които за седмица се излюпват комари. Комарът има 22 зъба. Чува чрез власинки на мустаците, които предават вибрациите директно на централната нервна система. Имат инфрачервено зрение
... Read more »
Крайностите в проявите на климата напоследък, които вземат все повече човешки жертви, карат мнозина да вярват, че някой злонамерено използва климатично оръжие. Така ли е наистина?
Първите проекти за създаване на климатично оръжие, което да въздейства на въздушните маси, са били разработвани още през XIX век заедно с появата на авиацията. Нищо ново под Слънцето – откакто свят светува, човекът най-напред и преди всичко е създавал оръжия за непрестанните войни, които бележат човешката история.
Едва през 50-те години на XX век обаче американецът Бърнард Вонегът измислил как с помощта на сребърен йодид да се кондензират облаци, а чрез въглероден диоксид – да се разпръскват.<
... Read more »
За науката остава неразрешена изумителната загадка на едно замръзнало момиче, за нейното оцеляване, което е медицинско чудо
Човешката природа понякога се оказва силно издръжлива в трудни обстоятелства. Случват се с отделни хора удивителни подвизи, но е съвсем различно, когато ние човешките същества пресичаме границите на нормалното и възможното. Случаят с оцеляването на американското момиче Джийн Хилиард, изумява учените и лекарите. За науката остава неразрешена изумителната загадка на едно замръзнало момиче, за нейното оцеляване, което е медицинско чудо.
– Не мога да обясня защо е жива. – казал д-р Джордж Сайър в Ленби, Минесота, на 20 декември 1980 г.
Предният ден 19-годишната Джийн Хилиард шофирала към дома на приятел, когато колата й се плъзнала по ледения п
... Read more »
Омръзна ни! Омръзна ни всяка година по улиците да дефилират едни и същи псевдомъже и псевдожени и да крещят, че са репресирани!
Натруфени, начервени, с грозни изкуствени мигли, с много пудра и фон дьо тен, за да прикрият наболите си бради, с абсурдни тоалетчета, чорапогащи на пеперудки, пъстри шалчета, които им крият Адамовите ябълки, огромни обувки с токчета, в които изглеждат парадоксално и нелепо и облекло, което и стара жрица от долнопробен вертеп не би дръзнала да сложи.
Омръзна ми всяка година да има гей-парад и всяка година някакви странни същества да ми навират в очите, че са различни. И да се борят за правата си.
Какви права, да му се и не видеше, когато никой
... Read more »