14-годишната ромка Живка от Бургас скочи в деветия месец от четвъртия етаж на Акушеро-гинекологичния комплекс /АГК/ в Русе и оцеля по чудо само със счупена ръка, а бебето й се появи на бял свят здраво след светкавична намеса на лекари.
Драмата се разиграла около 8,30 ч. в понеделник, съобщиха от АГК, предаде вестник Труд.
Майката е в реанимация, а роденото момченце чрез секцио е в неонатологичното отделение. Опасност за живота им няма. Заради възрастта и първото й раждане маловръстното момиче било под лекарско наблюдение в патологичното отделение.
"Искаше да си ходи, не че беше недоволна от нещо и й обяснихме при визитацията сутринта, че не може да я пуснем с контракции и тя след пет минути скочи", уточни началникът на АГК д-р Георги Хубчев.
Той и колегата му д-р Дилян Велков се подготвяли да оперират друга родилка, когато видели през прозореца как бременното момиче прелита и пада на козирката. Затревената площ омекотява удара и спасява родилката и плода.
Лекарите веднага вкарват Живка в операционната. Медицинският преглед показва, че е счупена само едната й ръка. Акушер-гинеколозите я обездвижват и оперират спешно момичето. Бебето му се ражда 2,200 кг и проплаква веднага.
"Причината е в липсата на закони, депутатите трябва да предприемат нещо и да забранят на ромчета да раждат деца", категоричен е д-р Хубчев. М.г. в АГК са изродили бебетата на 8 момичета под 16 г. Най-малката родилка също е била на 14 г.
Т.нар. ранни бракове носят условни присъди или глоби до 1000 лв. на младоженците, сочи практиката на Районния съд в крайдунавския град. Те се разминават със затвора, освен ако не са отвлекли насила невръстните момичета и не могат да се разберат с родителите им. Преди 3 г. магистрати пък решиха, че годеник може да живее с 12-годишно дете от град Ветово. Тогава съдът го приемат като "малозначителен случай", който не представлява обществена опасност. Мотивите са, че съжителството и сексът с малолетно момиче отговарят на "ромските семейни традиции".
По Закона за детето склоняването към съжителство на дете под 16 г. и на съпружески начала се приема за психическо и сексуално насилие. Тогава се задейства коодинационният механизъм за жертви на домашно насилие. Случаите излизат наяве, когато младите майки потърсят помощи за раждане и отглеждане на деца или са социално неосигурени. При проверки инспекторите не откриват риск за живота им.
Проучване на Центъра за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе" сочи, че 46% от анкетираните ромки приемат 18 г. като нормална възраст за брак.
|